Розлади сну – це стани, які впливають на вашу здатність відпочивати, і, як наслідок, можуть спричинити денну сонливість, проблеми з диханням уві сні, нерегулярний цикл сну, безсоння та труднощі із засипанням. Порушення сну впливають на ваше здоров'я та якість життя.
Це одна з найпоширеніших груп психічних захворювань, на яку хворіє до 30% дорослих. Наприклад, безсоння діагностують у кожного 3-го з вікової групи від 18 до 60 років. 
44% дорослих стверджують, що якість їхнього сну погіршилася за останні п’ять років, 8 із 10 хочуть покращити свій сон, але 60% не зверталися за допомогою до медиків. 
Це дуже поширена проблема, адже розлади сну разом з депресією та тривожними розладами поширені максимально широко, часто поєднуючись між собою. 
Які бувають розлади сну?
Існує понад 80 розладів сну, які часто об’єднують у категорії, які пояснюють, чому вони відбуваються або як вони на нас впливають. 
Ця категоризація змінювалася багато разів протягом останніх десятиліть. Остання редакція Міжнародної класифікації розладів сну (ICSD) визначає їх на основі того, як вони впливають на людину (патофізіологія) і системи організму. Третє видання ICSD-3R включає такі категорії:
Безсоння, особливо хронічне безсоння. Це порушення сну, зумовлене ослабленням гальмівного процесу в корі головного мозку. Є частим симптомом багатьох хвороб.
Якщо ви відчуваєте проблеми зі сном, можете прочитати наші тематичні статті “Як поліпшити процес засинання: 5 простих методик” та “Практичні рекомендації для покращення сну”.
Розлади дихання, пов’язані зі сном, такі як хропіння та синдром обструктивного апное сну — різке зменшення чи повна зупинка дихання під час нічного відпочинку. Захворювання характеризується тимчасовим спадом м'яких тканин верхніх дихальних шляхів, що веде до повного перекриття (обструкції).

Центральні розлади гіперсомнії (підвищена сонливість), такі як нарколепсія та ідіопатична гіперсомнія.

  • Нарколепсія — денні приступи непереборного сну і напади раптового засинання.
  • Ідіопатична гіперсомнія — гіперсомнія означає «надмірний сон». Пацієнти з цим розладом сплять достатню кількість годин вночі (принаймні шість годин), але їм важко прокидатися вранці, вони постійно відчувають втому та сонливість. Часто це супроводжується понаднормовим снов в 10 та більше годин.

Порушення добового ритму сну, включаючи джетлаг (збій біологічного годинника, спричинений швидкою зміною часових поясів при перельоті) та синдром затримки фази сну. Порушення навіть на 1 годину може спричинити серйозні наслідки. Про циркадні ритми та порушення біологічного годинника ви можете прочитати у нашій статті. 
Парасомнії, такі як лунатизм, розлади швидких рухів очей (REM) і сонний параліч. Парасомнії це розлади сну, що стосуються «ненормальної» поведінки під час перебігу сну, засинання чи пробудження.

  • Лунатизм — хвороба, яка виявляється у несвідомих діях (рухах) під час нічного сну. 
  • Розлад швидких рухів очей (REM) — характеризується неконтрольованою поведінкою уві сні. Поведінка варіюється від доброзичливих жестів руками до ударів руками та ногами. Ці симптоми можуть завдати серйозної шкоди самій людині та її партнеру.
  • Сонний параліч — це стан, коли ви не можете рухатися або говорити під час пробудження або засинання. Це може здаватись страшною проблемою, але це нешкідливо, і більшість людей відчувають це лише один або два рази в житті. 

Рухові розлади, пов’язані зі сном, наприклад синдром неспокійних ніг (СНН). Це стан нервової системи, що викликає у хворого непереборне бажання рухати ногами, що може супроводжуватися відчуттям гострого, пекучого, повзучого та/або болючого напруження в глибині своїх ніг. Симптоми СНН погіршуються ввечері або вночі, що може призвести до проблем зі сном.

                                                              Факти про безсоння та інші розлади сну

  • США мають найбільші щорічні економічні втрати через безсоння у світі: до 411 мільярдів доларів на рік.
  • Люди, які сплять менше семи годин на добу, мають більше шансів на розвиток ожиріння, ніж ті, хто спить більше 
  • Ризик діабету підвищується при недостатньому сні (менше семи годин) і занадто тривалому сні (більше дев'яти годин).
  • Ті, хто спить менше шести годин на добу, мають на 20-32% більше шансів на розвиток гіпертонії, ніж люди, які сплять 7-8 годин на добу. 
  • Відмова від керування автомобілем у сонному стані, керування автомобілем після менше п’яти годин сну та керування автомобілем між 2:00 і 5:00 може зменшити на 19% кількість травм, отриманих у результаті автомобільних аварій.
  • Хоча як хронічна нестача сну (менше семи годин), так і тривалий сон (більше дев’яти годин) пов’язані з вищим ризиком смертності, більша тривалість сну супроводжується найвищим ризиком смертності.

Вікова статистика про розлади сну:

  • 37% дорослих у віці від 20 до 39 років повідомляють про недостатню тривалість сну 
  • 40% дорослих у віці від 40 до 59 років повідомляють про недостатню тривалість сну 
  • Близько 50% дітей мають проблеми зі сном 
  • Від 1% до 5% дітей мають обструктивне апное сну
  • Майже три чверті старшокласників не висипаються
  • Близько 60% студентів мають погану якість сну
  • Від 40% до 70% людей похилого віку мають хронічні проблеми зі сном, половина з яких недіагностована

Розлади сну у жінок та чоловіків:

  • Від 9% до 21% жінок мають обструктивне апное сну, серед чоловіків цей показник складає 24%-31% 
  • Ризик розвитку безсоння протягом життя на 40% вищий для жінок, ніж для чоловіків 
  • До 94% вагітних жінок відчувають порушення сну під час вагітності 
  • Близько 46% жінок повідомляють про проблеми зі сном майже щовечора
  • Хропіння поширене серед 57% чоловіків і 40% жінок, з віком це все більш поширене явище

Поточні дослідження демонструють, що сон може бути пов’язаний із консолідацією пам’яті та емоційною регуляцією, а брак сну може негативно вплинути на це. Здатність людського мозку генерувати, регулювати та керуватися емоціями є фундаментальним процесом, що керує не лише нашим особистим життям, але й психічним здоров’ям. Поліпшення сну показало підвищення продуктивності, когнітивних здібностей та навіть допомагає регулювати апетит і вагу.
Якщо ви спостерігаєте проблеми зі сном, рекомендуємо звернутись до вашого сімейного лікаря!