Хороший нічний сон залежить від двох характеристик: кількості та якості. Всі ми знаємо, наскільки важливо висипатися, але безперервність сну має вирішальне значення, щоб прокидатися бадьорими та готовими зустрічати новий день.
Хоча прокидатися один або два рази протягом ночі це абсолютно нормально, прокидатися частіше і не мати можливості знову заснути — це вже є проблемою. Якщо ви, прокинувшись вночі, довго не можете заснути, можливо ви маєте справу з перерваним сном.
Це може мати значний вплив на ваше здоров’я, як і інші проблеми зі сном, тому важливо вчасно звернутись до спеціаліста за допомогою та вжити необхідних рекомендацій.

Чому це важливо
Численні дослідження показали, що безперервність сну важлива для мислення, пам’яті та прийняття рішень. Хоча точні механізми, що лежать в основі ролі сну до кінця не з’ясовані, дослідження вказують на те, що безперервний сон сприяє консолідації пам’яті — переходу короткотривалої пам'яті в довготривалу.
Коли ваш сон переривається, ви втрачаєте повноцінну мандрівку циклами та фазами сну, тому навіть якщо кількість часу, яку ви поспали є достатньою (7-9 годин), якість сну значно знижується. Глибокі фази сну найважливіші, але дійти до них якщо вас повертає до неспання та поверхневого сну дуже важко.
Недостатня кількість сну спричинює денну сонливість, яка знижує ефективність у навчанні чи роботі та підвищує ризик нещасних випадків під час керування автомобілем або роботи з механізмами.
Проблеми зі сном мають каскадний ефект — вони погіршують стан вашого здоров'я, що впливає на ваш сон. Це цикл з негативним результатом, який важливо перервати.
Для багатьох людей основний симптом перерваного сну легко помітний: пробудження від сну один або кілька разів протягом ночі (або протягом дня для людей, які працюють у нічну зміну).
Однак не всі випадки перерваного сну легко очевидні сплячому. Деякі люди відчувають дуже короткі та незначні пробудження або збудження протягом ночі, не усвідомлюючи цього. 

Причини 
Що ж може спричинити перерваний сон?

Спосіб життя 

Ненормований графік сну, надмірне вживання алкоголю чи кофеїну, та використання електронних пристроїв перед сном в ліжку можуть порушити режим сну людини. Занадто багато світла в спальні або надмірний шум, в тому числі від хропіння партнера, теж заважають сну.

Світло
Зміна денного освітлення може порушити циркадний ритм і ускладнити безперервний сон. Найчастіше це спостерігається у людей, які працюють вночі, а також під час міжнародних подорожей, коли ми переміщуємось в інший часовий пояс. 

Вік
Режим сну людей похилого віку зазнає природних змін, що призводить до меншої тривалості глибокого сну. І навпаки, легкий сон триває довше, що призводить до більшої кількості пробуджень серед ночі.

Стрес
Він може спричинити переривання сну та ускладнити повернення до сну після пробудження. Наприклад, кожен з нас, коли прокидаємось серед ночі з думками про побут, роботу чи проблеми в особистому житті. 

Стан здоров’я
Проблеми з серцево-судинною системою, а також гормональні, легеневі та неврологічні проблеми загрожують безперервності сну. Біль від травм та хвороб також є значною перешкодою. Важливо зазначити що трапляється так що ліки, які відпускаються за рецептом, теж можуть впливати на сон, а ще іноді їх треба приймати посеред ночі.

Психічні розлади
Тривожні розлади та депресія часто спричиняють проблеми зі сном або навпаки виникають за умов безсоння та інших розладів сну. Наприклад саме тому когнітивно-поведінкова терапія так ефективна для лікування цих станів, адже комплексно допомагає з вирішенням ваших реакцій на стресові та інші подразники та вчить адаптуватись.

Денний сон
20-хвилинний сон може здаватись гарною ідеєю, адже він допомагає загострити вашу увагу та покращити моторику, особливо якщо ви відчуваєте втому. Але є великий мінус — така практика ускладнює засипання вночі. Адже це порушує ваш звичайний режим сну, та змусить вас знову подрімати наступного дня.

Рекомендації
Хоча не всі причини переривання сну знаходяться під вашим контролем, є конкретні кроки, які ви можете вжити, щоб спробувати цьому запобігти або розв'язати проблему, якщо вона вже зʼявилась. 

У наших стаття широко нашій статті про “Практичні рекомендації для покращення сну” та “Як поліпшити процес засинання: 5 простих методик” ми розглядаємо як ви можете покращити ваш сон.
Якщо ви помітили що прокидаєтесь серед ночі, а наступного дня відчуваєте себе втомленими, рекомендуємо звернутись до вашого сімейного лікаря, щоб знайти найкращий режим та покращити ваш сон. 

Тестування

Не існує приладу, здатного виміряти стан нашого ментального здоров'я. Але є визнані ВООЗ та МОЗ України доказові тести, які можуть допомогти у цьому. Проходьте тестування на наявність та ступінь важкості розладів ментального здоров’я.Отримуйте результати, та рекомендації стосовно подальших дій.

ISI
Тест на рівень безсоння
3хв

Пройдіть тест, якщо відчуваєте проблеми зі сном

Простий спосіб дізнатися що відбувається з вашим сном. Індекс тяжкості безсоння (ISI) — перевірений інструмент з семи запитань, який використовується для оцінки характеру, тяжкості та впливу безсоння. Всесвітня організація охорони здоров’я та МОЗ України рекомендують використовувати цей тест через його ефективність та науковість. ISI ідеально підходить для тих, хто відчуває труднощі із засипанням, збереженням неперервності сну або прокидається занадто рано. Його можна використовувати для оцінки впливу безсоння на повсякденне життя та відстеження цих змін з часом, адже тест варто проходити кожні 4 тижні.

Читати детально
Оцініть статтю

Ви можете виставити оцінку статті, щоб допомогти нашій редакції писати ще цікавіші матеріали в майбутньому.