Не дивлячись на те, що на дворі 21-ше століття, всі ми носимо в кишені мікрокомп’ютери, і вже кожна бабуся чула про штучний інтелект, дехто продовжує сповідувати середньовічні стереотипи про ментальне здоров’я та його розлади. Через них українці не звертаються по допомогу. А тим часом зараз кожен другий з нас вкрай потребує психологічної підтримки.
Дослідження, проведене у 2022 році незалежною агенцією Gradus Research у партнерстві з Фондом «Безбар’єрність» та МОЗ, показало сумне становище у розумінні українцями, що таке психічне здоров’я та яким людям потрібна психологічна допомога.
Опитування проводилось у вересні 2022 року. Респондентами стали чоловіки та жінки віком 18-60 років, які мешкали у містах з населенням понад 50 тисяч жителів. Інтерв’ю дали 2100 людей, кожному з яких поставили багато питань про їх відчуття, емоції, страхи та надії. І все це - з метою з’ясувати дійсний стан їх психічного здоров’я і відношення до психологічної допомоги.
Але найгірше, що цілих 81% респондентів ніколи не відвідували психолога/психотерапевта і не збираються цього робити.
Причин такого становища було знайдено дві.
Перша причина:
Деяка частина опитуваних зізналась, що не вважають свої проблеми “достатніми для звернення” та “були впевнені, що зможуть впоратися самостійно”.
Інша частина говорила, що “є ті, кому зараз це потрібніше”, маючи на увазі в першу чергу чотири групи людей:
- Військових, що брали участь у бойових діях;
- Тих, хто потрапив у полон;
- Тих, хто втратив близьку людину через війну;
- Цивільних з досвідом перебування в окупації або у зоні активних бойових дій.
Друга причина:
В українському суспільстві існують дуже архаїчні думки про психологічну допомогу.
Найбільш поширеними є стереотипи, що “психологічна допомога необхідна лише психічно хворим людям”, та що “з психологічними проблемами можна впоратися самостійно”.
Багато хто з респондентів навіть сказав, що психолог та психіатр для них одне й те саме, хоча насправді дана уява помилкова.
Інші натякнули, що “вважають психологів непрофесіоналами”, метою яких є “витягування з пацієнтів більше грошей”. А ще вони впевнені - “звертатися по психологічну допомогу - це прояв слабкості”.
Зрозуміло, що зараз українці, напевно, більше, ніж населення будь-якої країни, потребують психологічної допомоги, але не отримують її через вкрай шкідливі стереотипи.
Звідки взялися стереотипи про психічні розлади?
Експерти вважають, що це:
- Спадщина радянськості, в якій психіатрію використовували як метод покарання та шантажу (“каральна психіатрія”);
- Погане становище з просвітницькою діяльністю нашої держави та недержавних установ;
- Відсутність налагодженої системи психологічної допомоги в Україні;
- Провина ЗМІ та кінематографу, які в більшості випадків описують людей з психічними розладами як небезпечних, агресивних та неспроможних навчатися, працювати й приймати рішення.
Що робити зі стереотипами про ментальне здоров’я та психічні розлади?
Шкідливих стереотипів треба позбуватися.
Не знецінюйте власні відчуття, вони варті сторонньої підтримки та допомоги!
Якщо ви або ваша близька людина відчуваєте, що потребуєте психологічної допомоги, але поки вагаєтесь, спочатку перейдіть за цим посиланням та пройдіть скринінгове тестування. Це тести доказової медицини, затверджені ВООЗ та Міністерством охорони здоров’я України. Їх використовують у всьому світі як один з ефективних методів діагностики психічних розладів.