Темні часи, коли голова людини вважалась “незрозумілим об’єктом”, а психіка - місцем, в який можуть заселятися “злі духи” або “божевілля”, давно минули. Тепер розлади психічного здоров’я більшістю людей сприймаються так само як і фізичні хвороби. Є лише одна відмінність - ми не завжди усвідомлюємо наявність у себе таких розладів. Ходимо по лікарях, роками лікуємо тіло і не отримуємо бажаного результату. Пояснюємо собі: “Просто мені трапляються погані лікарі”. А річ у тому, що таким чином - через фізичні симптоми, з нами розмовляє наша психіка.

Як ментальне здоров’я впливає на фізичне

Згадайте, як гарно ми почуваємось, коли знаходимось у доброму гуморі й наша душа співає. На такі позитивні емоції тіло відповідає енергійністю та бадьорістю, хвороби наче відступають і здається, що ми все можемо. 
Але погані відчуття на жаль так само відбиваються на нашому фізичному стані. Ба, більше - ці реакції можна відчути навіть при одній лише думці про щось погане.  
Уявіть, що ви боїтеся візиту до стоматолога, або почули щось неприємне на свою адресу. Першими у вас з’являються страх або досада, негативні думки й нервова напруга, тобто реагує психіка.  
В такі моменти мозок починає вважати, що вам загрожує справжня небезпека, щось на кшталт ведмедя, готового до нападу, і тому віддає тілу наказ підготуватися до “боротьби або втечі”.  
Робить він це за допомогою складного ланцюжка гормональних реакцій, завдяки яким у вас напружується тіло (це приходять у тонус м’язи), підскакує тиск (кровоносні судини звужуються, щоб направити максимальну кількість крові до м’язів та життєво важливих органів), ви часто і поверхнево дихаєте (для насичення тіла киснем), а у животі неприємне тягне (це сповільнюється процес травлення, бо під час небезпеки їсти непотрібно). 
Ваше тіло стає підготовленим відображати атаку - битися з ведмедем або тікати.   
“Але чому відбувається настільки гостра реакція?”, - спитаєте ви. “Ведмедя ж насправді нема!”. 
А річ у тому, що наш мозок, не важливо, чи дійсно нашому життю щось загрожує, чи уявно, робить схожий гормональний викид.  
І тепер уявіть, що у нас бувають дні, коли стресові події бомбардують нашу психіку одна за одною. Або стається щось настільки сумне, що мозок надовго застрягає у стані стресу. Весь цей час багато систем та органів нашого тіла будуть піддаватися перевантаженню та нетиповому гормональному впливу. Звісно, що через деякий час фізичне здоров’я почне виходити з ладу, проявляючись різними гострими та хронічними хворобами. 


Як фізичне здоров’я впливає на ментальне

Так само суттєво фізичне здоров'я впливає і на ментальне.  
Наприклад, коли ми травмувались, перенесли інфаркт чи інсульт, або у нас діагностували якесь захворювання, це викликає сум та розпач. Ми тривожимось, що стали слабкими, непривабливими, “старими”, що обтяжуємо собою рідних, і тепер надовго або навіть назавжди маємо життєві обмеження. Так може утворитися депресивний, тривожний або інший розлад.  
Тобто, тепер ви бачите, що 

Зв'язок між розумом та тілом сильніший, ніж здається.


Іноді недостатньо лікувати лише тіло 
 
Найчастіше вплив психічного здоров’я на фізичне доводиться спостерігати сімейним лікарям, терапевтам, педіатрам, кардіологам, неврологам, дерматологам та гастроентерологам.  
Частина їх пацієнтів (за статистикою - мінімум кожен четвертий) приходить зі скаргами на соматичні (фізичні) симптоми, намагаючись лікувати лише тіло, а в реальності причини виникнення цих симптомів - у ментальному здоров’ї.  
Людина, наприклад, пережила дуже травмуючу подію - піддалась фізичному та/або психологічному насиллю. Сильно злякалась. Втратила близьку людину. Мала токсичні стосунки. Або просто тривалий час знаходиться у стресовому стані через перенавантаження на роботі або негаразди вдома. Одним словом, її ментальне здоров’я піддалось важкому напруженню, і наслідком стала поява фізичних симптомів - втомлюваність, пригніченість, хронічний головний біль, біль у серці, шлунку або спині, синдром подразненого кишківника тощо. 
І скільки лікар не буде лікувати тіло такого пацієнта, він не зможе досягти успіху без ефективної терапії причини захворювання.   

Як зрозуміти, чи не викликані ваші фізичні симптоми розладом ментального здоров’я?
Повністю це встановити зможе лише лікар після всебічного обстеження. 
Але якщо: 
  • Ви доволі афективна особистість (схильні до бурхливих емоційних проявів), АБО у вашому житті відбулась травмуюча подія, чи ви довгий час живете під впливом стресу;
  • Більше пів року лікуєте фізичне захворювання, а вам не тільки не стає легше, а здається, що всі лікарі “нічого не вміють” і кожне їх терапевтичне втручання робить ще гірше;
  • Розцінюєте свої тілесні симптоми як дуже загрозливі, навіть коли обстеження вказують на протилежне.

Варто задуматися про те, що причиною вашої фізичної хвороби може бути проблема з ментальним здоров’ям.   


Ви можете пройти просте та швидке онлайн-тестування на наявність у вас депресивних та тривожних симптомів на нашому сайті. Ці тести внесені до протоколів МОЗ України та ВООЗ як достовірні опитувальники виявлення та встановлення ступеня тяжкості розладу.  
У разі отримання результату про наявність розладу, обов’язково розкажіть про це вашому лікарю - сімейному або вузькому спеціалісту, якого ви відвідуєте.  

  

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тестування

Не існує приладу, здатного виміряти стан нашого ментального здоров'я. Але є визнані ВООЗ та МОЗ України доказові тести, які можуть допомогти у цьому. Проходьте тестування на наявність та ступінь важкості розладів ментального здоров’я.Отримуйте результати, та рекомендації стосовно подальших дій.

GAD-7
Тест на тривожний стан
3 хв.

Пройдіть тест, якщо нервуєте та тривожитесь кожен день понад два тижні.

Можливо, це ознаки тривожного стану. Пройдіть коротке тестування за допомогою скринінгової шкали GAD-7, щоб отримати первинні результати, чи є у вас тривожний стан, та якого він ступеня. Тест GAD-7 складається з 7-ми питань. На кожне дано чотири варіанти відповіді, з яких вам потрібно обрати один.

Читати детально
PHQ-9
Тест на депресивний розлад
3 хв.

Пройдіть тест, якщо відчуваєте смуток та апатію протягом 2х тижнів.

Можливо, це ознаки депресивного розладу. Пройдіть тестування за допомогою скринінгової шкали PHQ-9, щоб отримати первинні результати, чи є у вас депресивний розлад та якого він ступеня. Тест PHQ-9 складається з 9-ти питань. На кожне дано чотири варіанти відповіді, з яких вам потрібно обрати один.

Читати детально
Оцініть статтю

Ви можете виставити оцінку статті, щоб допомогти нашій редакції писати ще цікавіші матеріали в майбутньому.