Щохвилини у нашій голові пролітає безліч автоматичних думок. Деякі з них керують простими нашими діями, типу чищення зубів, відкривання дверей або пережовування їжі. 
Інші - це уривки думок та образів, що виникають у відповідь на якийсь тригер з зовнішнього світу. 
Ці думки здаються незначними, але вони можуть впливати на стан нашого ментального здоров'я, зокрема, стаючи причиною його розладу.
Ми схильні довіряти нашому мозку, нашим думкам та міркуванням. Однак мозок іноді припускається помилок. У таких випадках автоматичні думки можуть ставати деструктивними, спотворювати наше сприйняття реальності, та погано впливати на ментальне й фізичне здоров'я.

Що таке негативні автоматичні думки  
Згадаймо, як ми іноді реагуємо на певні ситуації. Щось почувши або побачивши, ми не встигаємо задуматись над цим, але раптово ображаємось, засмучуємось чи злимося. Спитай нас в цю мить: “Про що ти думаєш та які емоції зараз відчуваєш?”, і ми навіть не зможемо це описати. Подібна реакція - дія негативної автоматичної думки.
Негативні автоматичні думки (НАД) - це швидкі, часто уривчасті та неконтрольовані думки, які виникають у нас як відповідь на певні ситуації або події. Зазвичай вони мають необ’єктивний або деструктивний характер.
Уявімо, що, наприклад, кохана людина сказала (як нам здалося) щось образливе. 
Не розбираючись з тим, що вона мала на увазі, у нас стається швидка емоційна реакція.    
Ми або засмучуємось і потім довго прокручуємо ці слова в голові, через що починаємо погано спати, а це призводить до зниження нашої фізичної та розумової активності й впливає на наші вчинки.
Або, можливо, у відповідь говоримо щось образливе і сваримося. 
Чи лякаємось, що наші стосунки зіпсувались і починаємо відчувати сильну тривогу, яка обмежує наші дії.
Як бачите, автоматичні негативні думки здатні викликати деструктивні емоції, і ці емоції впливають на наше життя - дають поштовх діям, керують мотивацією, відбиваються на нашому фізичному здоров’ї.
При цьому, якби ми могли спокійно розібратися в ситуації, то напевно б дізнались, що неправильно інтерпретували слова коханої людини. Однак, все вже сталося - ми образились/засмутились/злякались, і в нашій голові застрягли погані думки. Які накопичуючись, можуть призводити до утворення розладів ментального здоров’я.

Як та чому це відбувається
Більша частина негативних автоматичних думок утворюється у нашому дитинстві та юності. Інші - протягом дорослого життя. Але всі ці переконання настільки укорінюються у нашу свідомість, що ми часто навіть не знаємо про їх існування.
Наприклад, якщо батьки вас рідко хвалити, у вас могло з’явитися внутрішнє налаштування “я недостатньо хороший”, що призводить до підсвідомого бажання “добиватися любові” та доводити всім (і собі), що насправді ви “гарний”. 
Чи хтось колись сказав, що ви - клаповухий, тому будь-яке згадування у розмові ваших вух може одразу вмикати сирену “мене хочуть принизити!”. 
Зазвичай зміст помилкового мислення пов'язаний з оцінкою себе, ситуацій та дій інших людей. 
Приклади найчастіших помилок мислення: