Розвиток технологій не тільки покращує наше життя, але й створює нові чинники стресу, що впливає на розвиток захворювань. Із поширенням “блакитних” екранів гаджетів (що змушують мозок думати, що зараз день), та зростанням надмірної кількості інформації, навантаженням від соціальних мереж, що забирають дорогоцінний час на відпочинок, для багатьох з нас здоровий сон став мрією. Кожен третій дорослий страждає на безсоння, кожний десятий на розлад сну. 

Важливо зрозуміти, що безсоння — це не лише невдалі спроби заснути. Це розлад, який приймає різні форми, від короткочасних епізодів втрати сну до хронічної нездатності заснути. Причини варіюються від стресу та тривоги до захворювань і гормональних змін, кожна з яких накладає свій відбиток на якість і тривалість сну. Безсоння не тільки забирає відпочинок, але й впливає на всі аспекти життя та здоровʼя, погіршуючи їх. 

Одним із популярних засобів боротьби із безсонням є використання мелатоніну. Це гормон, що бере участь у синхронізації циркадних ритмів — нашого біологічного годинника. 

Що таке мелатонін

Мелатонін був виявлений Аароном Б. Лернером і його колегами в 1958 році як речовина, що міститься в шишкоподібній залозі корів. Пізніше було знайдено що це гормон, який виділяється в мозку людини вночі і сприяє здоровому відпочинку.

Його можна застосовувати для полегшення проблем з безсонням і навіть лікування затримки фази сну та розладів біологічного годинника у сліпих.

Збільшення очікуваної тривалості життя та кількості робочих годин значною мірою сприяє зростанню споживанню мелатоніну, приблизно на 10% на рік. Це відбувається через збільшення рівня стресу та тривоги серед людей.

Популярність цих засобів пов’язана з низькою кількістю побічних ефектів, які виникають дуже рідко, та “натуральністю” — адже наш організм вже виробляє цей гормон, він для нас звичний. Дані свідчать про те, що добавки мелатоніну покращують сон та безпечні для короткочасного використання.

Ставитись до цього засобу потрібно як до будь-якого снодійного, і у випадку довготривало використання робити це під наглядом лікаря.

Тривалість прийому та побічні ефекти

Мелатонін зазвичай використовують у вигляді таблеток по 1 мг із повільним вивільненням діючої речовини або у формі спрею для більш швидкої дії. Для короткочасних проблем зі сном (безсоння) у дорослих звичайна доза становить 1-2 мг на добу, які приймають за півгодини до сну. 

Зазвичай лікарі рекомендують приймати цей засіб лише 2-3 рази на тиждень, щоб спочатку перевірити, чи покращить це сон. Мелатонін слід приймати максимум протягом 13 тижнів для лікування короткострокових проблем зі сном у дорослих.

Існує ряд станів, у тому числі синдром дефіциту уваги з гіперактивністю, церебральний параліч і синдром хронічної втоми, які можуть впливати на сон. Якщо у вас є проблеми зі сном, пов’язані із захворюванням, спеціаліст може призначити мелатонін на більш тривалий термін.

При короткострокових проблемах зі сном ці засоби зазвичай приймаються протягом 1-4 тижнів.

Мелатонін, прийнятий перорально у відповідних кількостях, як правило, безпечний, але може викликати:

  • Головний біль

  • Запаморочення

  • Нудоту

Оскільки мелатонін може викликати денну сонливість, не варто керувати автомобілем та іншими транспортними засобами протягом п’яти годин після прийому препарату.

Якщо ви відчуваєте проблеми зі сном, радимо прочитати наші рекомендації щодо його покращення.

Оцініть статтю

Ви можете виставити оцінку статті, щоб допомогти нашій редакції писати ще цікавіші матеріали в майбутньому.