Розлади сну, включаючи безсоння, вражають мільйони людей у всьому світі, порушуючи повсякденне життя та впливаючи на загальний стан здоров’я. Зрозуміти, до кого спершу потрібно звернутися за лікуванням — перший крок до відновлення вашого спокою, бадьорості та якісного сну. 
В цій статті ми допоможемо вам ознайомитися з професіоналами та фахівцями, які є експертами в лікуванні розладів сну, щоб ви точно знали, куди звернутися за допомогою.

До кого звертатись?

Лікарі первинної ланки
Процес пошуку спеціаліста зазвичай починається з вашого сімейного лікаря. Він допоможе усунути початкові симптоми безсоння та інших розладів сну, надасть поради щодо гігієни сну, зміни способу життя на більш корисний та засобів, які допоможуть впоратися з вашими симптомами. 
Лікар також може виявити основні захворювання, які впливають на ваш сон, наприклад тривожний розлад, депресію або проблеми з щитовидною залозою. Якщо ваш стан не покращиться, тоді вас направлять до конкретного спеціаліста, залежно від причини виникнення проблем.

Сомнологи
Це фахівці зі сну, які пройшли додаткове навчання в галузі медицини сну. Ці професіонали вміють діагностувати та лікувати широкий спектр розладів сну, включаючи безсоння, апное сну, хропіння, розмови уві сні, синдром неспокійних ніг, нарколепсію та порушення циркадного ритму.
Вони проводять детальну оцінку, яка часто включає дослідження нічного сну (полісомнографія) або тести на апное сну, щоб точно діагностувати ваш стан. Плани лікування від сомнолога є комплексними, включаючи поведінкову терапію, ліки та рекомендації щодо покращення гігієни сну, а також взаємодію з іншими лікарями з необхідності.

Психотерапевти та психіатри
Розлади сну глибоко повʼязані з проблемами психічного здоров’я. Психологи та психіатри відіграють вирішальну роль у лікуванні, особливо коли розлади сну пов’язані зі стресом, тривогою, депресією чи іншими психологічними проблемами. 
Когнітивно-поведінкова терапія — це високоефективне лікування, яке зосереджується на зміні звичок сну та моделей мислення щодо сну та проблем, повʼязаних з ним. Психіатри можуть призначати ліки, які допомагають швидше заснути, а також лікують основні розлади психічного здоров’я.

Пульмонологи
Вони спеціалізуються на захворюваннях, які впливають на вашу систему дихання. Для розладів сну, наприклад апное, коли під час сну виникають порушення  та припинення дихання, пульмонологи є ключовими гравцями в лікуванні цієї проблеми. Вони можуть призначити такі методи, як терапія безперервним позитивним тиском у дихальних шляхах (CPAP), або у важких випадках порекомендувати хірургічне втручання.

Отоларинголог (ЛОР)
ЛОР-лікарі зосереджуються на можливих хворобах вуха, носу і горла, які впливають на якість сну, особливо якщо це апное уві сні або хропіння. Отоларинголог діагностує такі проблеми, як викривлення носової перегородки  або збільшені мигдалини, і запропонувати відповідне лікування.

Неврологи
Для неврологічних розладів сну, таких як нарколепсія або синдром неспокійних ніг, це найкращі спеціалісти. Вони розуміють як нервова система впливає на сон, та запропонують цільове лікування, яке може полегшити симптоми та покращити якість сну.

Комплексне лікування
У багатьох випадках для ефективного лікування розладів сну потрібен міждисциплінарний підхід, який поєднує досвід кількох спеціалістів. В першу чергу ви маєте звернутись до вашого сімейного лікаря, який допоможе знайти найкраще лікування та порадити до якого зі спеціалістів ви маєте звернутись.

 

Тестування

Не існує приладу, здатного виміряти стан нашого ментального здоров'я. Але є визнані ВООЗ та МОЗ України доказові тести, які можуть допомогти у цьому. Проходьте тестування на наявність та ступінь важкості розладів ментального здоров’я.Отримуйте результати, та рекомендації стосовно подальших дій.

ISI
Тест на рівень безсоння
3хв

Пройдіть тест, якщо відчуваєте проблеми зі сном

Простий спосіб дізнатися що відбувається з вашим сном. Індекс тяжкості безсоння (ISI) — перевірений інструмент з семи запитань, який використовується для оцінки характеру, тяжкості та впливу безсоння. Всесвітня організація охорони здоров’я та МОЗ України рекомендують використовувати цей тест через його ефективність та науковість. ISI ідеально підходить для тих, хто відчуває труднощі із засипанням, збереженням неперервності сну або прокидається занадто рано. Його можна використовувати для оцінки впливу безсоння на повсякденне життя та відстеження цих змін з часом, адже тест варто проходити кожні 4 тижні.

Читати детально
Оцініть статтю

Ви можете виставити оцінку статті, щоб допомогти нашій редакції писати ще цікавіші матеріали в майбутньому.