Ми активно стежимо за своїм фізичним здоров'ям: чистимо зуби, вчасно їмо, відвідуємо лікарів, коли потрібно. А от про ментальне здоров’я часто навіть не замислюємось. Проте, від його стану залежить майже все - наші думки, емоції, вчинки, та здоров’я тіла. Наша здатність розв’язувати життєві проблеми, підтримувати відносини та й просто відчувати радість життя.
Як зрозуміти, що ви не просто втомились від пережитого стресу, а ваше ментальне здоров’я похитнулось та потребує зараз підтримки?
Що таке ментальне здоров’я
Часто під ментальним здоров'ям люди розуміють відсутність психічних захворювань.
Та насправді наявність чи відсутність психічного розладу не є показником психічного здоров'я.
ВООЗ визначає ментальне здоров’я як:
Стан добробуту, в якому людина може реалізовувати свої здібності, протистояти життєвим стресам, продуктивно працювати та робити внесок у суспільне життя.
Психологічна еластичність
Наше існування не усіяно трояндовими пелюстками. Час від часу у всіх бувають труднощі – проблеми у стосунках, невдачі на роботі, фізичні хвороби, втрати близьких, страх за майбутнє.
Пережити це нам допомагає міцне ментальне здоров’я та так звана психологічна еластичність - вроджена властивість, що допомагає долати стреси та важкі періоди конструктивним шляхом.
Психологічно еластична людина вміє справлятися з важкими ситуаціями та зберігати позитивний настрій. Залишається зосередженою, гнучкою й продуктивною як у добрі, так і погані часи. Швидко оговтується від негараздів. Не боїться нових вражень чи невизначеного майбутнього. І навіть не знаючи, як буде подолано проблему, плекає надію, що рішення врешті решт буде знайдено.
Ця здатність – не особлива риса надпотужних людей-супергероїв. У всіх нас вона є, але по-різному розвинена. І, до речі, її можна тренувати.
Однак, іноді наше ментальне здоров'я переживає не найкращі часи.
Атаковане довготривалим стресом, травматичними подіями, горем або насиллям, ми можемо втрачати здатність протистояти стресу. Тоді нам стає важко або навіть неможливо впоратись з простими завданнями – прибирати в домі, зустрічатися з друзями, ходити на лекції або на роботу.
Якщо ці відчуття тривають недовго, ми розуміємо, чим вони викликані, та можемо простими заходами типу відпочинку, прогулянками тощо відновитись, значить з нашою емоційною стійкістю та ментальним здоров’ям все нормально.
Та якщо проблеми не зникають, емоції й переживання загострюються, і ми не можемо з ними впоратися самі, необхідно звернутися по сторонню допомогу.
Дізнайтесь з нашого матеріалу “Які ознаки та симптоми розладу ментального здоров’я вже не можна ігнорувати”.
Говорячи собі “Мої проблеми недостатні для звернення” або “Є ті, кому зараз це потрібніше”, ви можете загнати себе у глухий кут. Неподоланий стрес здатен перетворюватися на нав’язливі думки, депресивні та тривожні розлади, панічні атаки, нічні жахи, відразу до себе та цілого світу.
То ж, якщо відчуваєте, що ваш стресовий стан занадто затягнувся і впоратися із ним не виходить, не відкладайте звернення до лікаря.
- Що б ви не відчували зараз - це не слабкість і не божевілля!
- Ваш досвід і біль важливі, не знецінюйте їх, ви заслуговуєте на фахову допомогу.
Не займайтесь самолікуванням і не здавайтесь. Існує багато способів допомогти ментальному здоров’ю, що похитнулось - модифікація способу життя, техніки самоконтролю, безпечні та дієві фармацевтичні рішення.
Для початку пройдіть тестування отримайте наші рекомендації та допомогу фахівців.